(2019-05-27) Wycieczka do Torunia.
W poniedziałek 27 maja uczniowie pod opieką nauczycieli wybrali się na dwudniową wycieczkę do Torunia - miasta, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Doskonała pogoda i dobry humor pozwoliły wszystkim spędzić uroczy dzień w historycznym w mieście, w którym cenne zabytki harmonijnie współistnieją ze współczesnością.
Przygodę rozpoczęła wizyta w Domu Legend - miejscu niezwykłym, łączącym muzeum i teatr. Spektakl pozwolił przenieść się dzieciom w czasie i zasmakować przygód rozgrywanych w scenerii średniowiecznego Torunia. Stali się oni bohaterami sześciu najsłynniejszych legend, które odkryły przed nimi dzieje miasta, m.in. odegrali niewiarygodną scenę, jaka zdarzyła się podczas wizyty króla Władysława Jagiełły w Toruniu, stoczyli flisaczy turniej na tratwach oraz oddali pokłon Grubej Marynie, stali się łotrami zamkniętymi w żelaznej klatce, zadzwonili prawdziwym dzwonem - miniaturą uruchamianej stopami Trąby Bożej z Katedry Świętych Janów oraz sprawdzili czystość swego serca pod Krzywą Wieżą, którą własnymi rękami wznieśli.
Niespotykane nigdzie indziej emocje oraz potężna dawka humoru sprawiły, że pobyt w Domu Legend na długo zapadnie dzieciom w pamięci!
Wiele emocji i wspaniałej zabawy dostarczyła również wizyta w Planetarium. Rozgwieżdżona kopuła oraz wspaniała muzyka w tle sprawiły, że wszyscy poczuli się bohaterami seansu i wraz z młodym Mikołajem odkryli zawiłe ruchy planet, zachwycili się pięknem i tajemnicą zjawiska zaćmienia Słońca, dowiedzieli się, skąd wzięły się niezgodności kalendarza, obserwowali fazy Księżyca, przelot komety nad dachami Torunia i deszcze meteorów.
Następnie wraz z przewodnikiem uczestnicy wycieczki udali się na zwiedzanie zabytków miasta. Toruń okazał się przepięknym miejscem. Poznali historię, legendy oraz zabytki Torunia. Dowiedzieli się, jak dawniej budowano miasta i jakie funkcje spełniały. Każde dziecko dotknęło figurkę żaby, pogłaskało psa Filutka po ogonku, licząc na to, że życzenia się spełnią oraz spróbowało stanąć prosto pod Krzywą Wieżą. Po zwiedzaniu był czas na zakup pamiątek oraz pierników, z których to miasto słynie.
Drugiego dnia wycieczkowicze odwiedzili mydlarnię, gdzie pod bezpiecznym nadzorem instruktorki tworzyli niepowtarzalne glicerynowe mydełka, samodzielnie dobierając kolor, zapach oraz zdobienia. Po ostatnim spacerze urokliwymi uliczkami opuścili Toruń i udali się do Gosławic. Tu zwiedzili zamek z warownią, dwór szlachecki oraz skansen etnograficzny. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Wyjazd ten okazał się być wspaniałą lekcją historii.