Szkoła Podstawowa w Zamościu
Zamość 14, 63-520 Grabów nad Prosną
woj. wielkopolskie

Projekt edukacyjny "Czyste lasy, łąki, pola - ziemia nasza o to woła"

Od września 2018 roku nasza szkoła realizuje projekt edukacyjny "Czyste lasy, łąki, pola - ziemia nasza o to woła". W ramach tego projektu przewidziano działania proekologiczne, część tych zaplanowanych realizowanych jest we współpracy ze stowarzyszeniem EKOKLUB w Wielowsi. Plan realizacji projektu ujęty jest w poniższym harmonogramie:

Podsumowanie projektu przewidziano na wrzesień 2019 r.

Akcja - "Ziemi na Ratunek".

Nasza szkoła przystąpiła do turnieju "Ziemi na ratunek" którego organizatorem było Stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne EKO Klub w Wielowsi. W ramach turnieju uczniowie zbierali elektrośmieci, czyli, zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne. Za każdy przedmiot można był zdobyć punkty. 20 lutego uczniowie przywozili zebrane przedmioty do szkoły , które później zostały odebrane przez stowarzyszenie. Największą ilość punktów zdobyła Zofia Warga z klasy IV zdobywając 283 pkt, kolejna była Agata Przybyłek z klasy IV z 264 pkt. Dwie uczennice z największą ilością punktów zostaną nagrodzone na podsumowaniu akcji, które odbędzie się 31 maja w OSP w Zamościu, a będzie to trzydniowy wyjazd na Mazury do Niegocina. Nie zapomniano również o wyróżnieniu dla uczennicy klasy VII Mariki Pilarczyk , która zdobyła 51pkt i otrzyma niespodziankę. Koordynatorem akcji w szkole była Jolanta Podlas.

Makulatura

Uczniowie Szkoły Podstawowej W Zamościu aktywnie włączyli się do recyklingowej akcji "Ziemi na ratunek" i od początku roku szkolnego zbierali makulaturę. Koniec turnieju miał miejsce 11 i 12 kwietnia, kiedy to należało przywieźć posegregowaną i powiązaną makulaturę. Zwycięzcami turnieju została Aleksandra Moś z klasy 7,która zebrała 591 kg surowca, drugie miejsce zajęła Marika Pilarczyk, również z kl.7 z ilością-407 kg makulatury. Pozostali aktywni uczniowie to Karolina Krysiak z kl.6-172 kg, Agata Przybyłek z kl.4-127 kg oraz Eryk Muszalski z kl.5-12 kg. Koordynatorem akcji była pani Iwona Nowak-Nawrocka. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, niech będą przykładem i zachętą do pracy dla innych uczniów. Laureatów konkursu czeka 3-dniowy wyjazd na Mazury.

Tydzień dla Ziemi

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Czyste lasy, łąki, pola - ziemia nasza o to woła" w dniach od 06.05 do 10.05 2019 roku w naszej szkole zostały podjęte różne działania pod hasłem "Tydzień dla Ziemi". Pierwszego dnia, w poniedziałek uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Rzeka też chce być czysta". Była to pouczająca lekcja na temat zanieczyszczeń wód oraz ich skutków dla żyjących w nich ryb, roślin i innych organizmów.

We wtorek odbyła się wycieczka nad Prosnę w celu obserwacji rzeki jako środowiska życia i elementu krajobrazu. Dzieci miały możliwość wykazania się wiedzą zdobytą poprzedniego dnia podczas oglądania prezentacji multimedialnej i wykorzystania jej w terenie. Aby zmobilizować wszystkich do dbania o czystość okolic rzeki Prosny, uczniowie umieścili tabliczkę z informacją "Rzeka też chce być czysta".

Kolejny dzień przebiegł pod hasłem "Moja miejscowość lśni czystością". Uczniowie wyposażeni w rękawice i narzędzia do sprzątania uporządkowali nie tylko obszar szkoły i jej obejście, ale również sprzątali teren wokół sklepu i Sali OSP w Zamościu.

W czwartek dzieci wraz z wychowawcami zasadziły na terenie szkoły drzewa i krzewy, zakupione z klasowych funduszy iglaki oraz podarowane przez Stowarzyszenie Ekologiczno Kulturalne EKOklub w Wielowsi lipy. Sadzenie drzew i krzewów przypomniało wszystkim o odpowiedzialności za naszą planetę. Rośliny będą nie tylko ozdobą, "filtrem" powietrza przy naszej szkole, ale również obiektem przyrodniczych obserwacji.

Zwieńczeniem działań podjętych w ciągu "Tygodnia dla Ziemi" było wykonanie "Połykacza śmieci". Do wykonania zadania wykorzystane zostały materiały przeznaczone do recyklingu, czyli pudełka różnej wielkości, kartony, kolorowe gazety, folie, plastikowe butelki i zakrętki. Każdy miał możliwość pofantazjowania. W rezultacie powstał stwór, którego zadaniem jest połykanie wszystkich odpadów. Śmieciożer, bo takie otrzymał imię, strzeże porządku na naszym szkolnym korytarzu.

Realizowane przez tydzień zadania miały zwrócić dzieciom uwagę na problem zaśmiecania środowiska, rosnącej ilości odpadów, konieczności ich segregowania oraz promować ekologiczny styl życia.



Szkoła Podstawowa w Zamościu 2019